pan fr2019ban785 125
aggelies banner
euromedica 15
jumbo
Τρίτη, 18 Ιούνιος 2019 01:50

Bike Odyssey 2019.

Στάδιο 2: Καλλιρρόη - Πύλη (81,52χλμ)

 

Διευρύνει το προβάδισμά της η ομάδα AVRA στον 9ήμερο αγώνα!

Επιβεβαίωσε την υπεροχή της η Ελληνική Εθνική Ομάδα!

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε σήμερα το 2ο στάδιο του BikeOdyssey 2019, το οποίο περιελάμβανε δυνατές μονομαχίες για τον 9ήμερο αγώνα, και ακόμα μία δυναμική εμφάνιση της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας .

9ήμερος αγώνας

Πιο αναλυτικά, ο 9ήμερος αγώνας ξεκίνησε εκεί από όπου τον είχαμε αφήσει και την προηγούμενη μέρα, με τις ομάδες AVRA (των Σουβατζόγλου Γρηγόρη και Κουρμπέτη Ανέστη) και Bikeboard.at (των ReneReidinger και ChristianMeyer) να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα και να μάχονται σώμα με σώμα για την πρώτη θέση!

Μέχρι και το 1ο checkpoint οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν μαζί, έχοντας διαφορά ενάμιση περίπου λεπτού στο ύψος της 1ης τροφοδοσίας. Σταδιακά, ωστόσο, η ομάδα AVRA μεγέθυνε τη διαφορά, με αποτέλεσμα να περάσει πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, 18 περίπου λεπτά μπροστά από την ομάδα Bikeboard.at

Στην τρίτη θέση κινήθηκε σταθερά η ομάδα SCHCPOLANDTEAM των BaranMarcin και FidytekTomasz. Η πολωνική ομάδα δεν κινδύνευσε ποτέ ουσιαστικά να πέσει χαμηλότερα, αποτελώντας για δεύτερη συνεχόμενη μέρα την ήρεμη δύναμη του 9ήμερου αγώνα.


Πολύ ενδιαφέρουσα μάχη πραγματοποιήθηκε ωστόσο για την κατάληψη της 4ης, 5ης και 6ης θέσης! Οι ομάδες που ανταγωνίζονταν η μία την άλλη ήταν: η ομάδα Heroes&Zeros (των Τσουλουχά Γιώργου και DudekBo), η ομάδα BeastieBikerzMasters (των WolfgangFaßbender και ThomasWimmer), η ομάδα ProTrener (των NovikovaAnna και ZamotinOleg) και η ομάδα FellsGoodlikeaMTF (των FraileLouis και JulianAmmorich).

Οι τέσσερις παραπάνω ομάδες ανταγωνίζονταν σκληρά η μία την άλλη, είχαν διαφορές λίγων λεπτών μεταξύ τους, και τις βλέπαμε να αλλάζουν σειρά κατάταξης σε κάθε checkpoint του σημερινού σταδίου! Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα Heroes&Zeros, φτάνοντας 4η στο πρώτο checkpoint, τελικά όμως την 4η θέση στο βάθρο κατέκτησαν οι BeastieBikerzMasters, ακολουθούμενοι από τους FeelsGoodlikeaMTF, Heroes&Zeros και ProTrener κατά σειρά.

Οι τέσσερις παραπάνω ομάδες έδειξαν ότι βρίσκονται κοντά και στο προηγούμενο στάδιο του αγώνα, φαίνεται να έχουν αναγνωρίσει η μία την άλλη ως βασικούς ανταγωνιστές και δημιουργούν με τις εμφανίσεις τους μεγάλο ενδιαφέρον για το πως θα προσεγγίσουν τα επόμενα στάδια του αγώνα!

UCI Βόρειος 4ήμερος αγώνας

Για ακόμα μία ημέρα επιβεβαίωσαν την πολύ μεγάλη δυναμική τους οι δύο ομάδες της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας, οι οποίες όχι μόνο βρισκόταν σταθερά στις πρώτες θέσεις των ποδηλατών του Σταδίου, αλλά έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα και πήραν για ακόμα μία μέρα με διαφορά την 1η και 2η θέση για το Βόρειο 4ήμερο αγώνα.

Λίγο πριν το 1ο checkpoint η ομάδα των Περικλή Ηλία και Αντωνιάδη Δημήτρη αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα, έφτασε με τα πόδια μέχρι το σημείο της 1ης τροφοδοσίας και αναγκάστηκε να αλλάξει ολόκληρο τροχό από το ποδήλατο του Αντωνιάδη Δημήτρη, χάνοντας με μία πρώτη ανάγνωση πολύτιμο χρόνο.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και ο Έλληνας πρωταθλητής, όμως, έδειξαν την εμπειρία τους, και αφού επιδιόρθωσαν τη ζημιά, ανέβασαν ρυθμούς, έφτασαν 1οι από τους αθλητές της κατηγορίας τους στα

επόμενα checkpoints, και τερμάτισαν πρώτοι με εμφατικό τρόπο, έχοντας 11 λεπτά διαφορά από τους 2ους Τσορτουκίδη Ηλία και ΜόλλαΑμέτ Αλή Όγλου.

Η άλλη Ελληνική Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε με τη σειρά της και αυτή μία πολύ δυνατή εμφάνιση και τερμάτισε 2η, έχοντας 20 λεπτά διαφορά από τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους του βόρειου 4ήμερου αγώνα.

Η μάχη για τις τρεις πρώτες θέσεις στον Open Βόρειο 4ήμερο αγώνα

Μία συναρπαστική μάχη έλαβε χώρα και για τις τρεις πρώτες θέσεις στο Βόρειο 4ήμερο αγώνα στην κατηγορία Open αθλητών. Οι τρεις ομάδες που εναλλάσσονταν συνεχώς στις θέσεις αυτές ήταν η ομάδα Nolifers (των Καλαμπαλίκη Δημήτρη και Μιχαηλίδη Ιωάννη), η ομάδα ACTION BIKE CLUB-SIS (των Βουδούρη Ευριπίδη και Ζουμούλη Βασίλη) και η ομάδα Gatsoulis-Orbea (των Δημόπουλου Θωμά και Καραμέτου Δημήτρη).

Οι τρεις παραπάνω ομάδες εναλλάσσονταν στην κατάταξη μέχρι και λίγο πριν το 3ο checkpoint, τελικά όμως την πρώτη θέση στην κατηγορία τους κατέλαβε η ομάδα Nolifers, ακολουθούμενη από τις ACTION BIKE CLUB-SIS και Gatsoulis-Orbea αντίστοιχα

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ακόμα μία αγωνιστική ημέρα για το BikeOdyssey 2019, μία ημέρα με ενδιαφέρουσες μονομαχίες, αξιοπρόσεκτες εμφανίσεις και υποσχέσεις για τη συνέχεια της μεγαλύτερης ποδηλατικής διοργάνωσης της χώρας.

Παρακάτω δίνονται πίνακες με τα αποτελέσματα του αγώνα του σημερινού Σταδίου, καθώς και αυτά της μέχρι τώρα Γενικής Κατάταξης.

9DAYS
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st AVRA SOUVATZOGLOU GRIGORIS-KOURBETIS ANESTIS 4:04:46
2nd BIKEBOARD.AT REN'E REIDINGER-CHRISTIAN MEYER 4:22:39
3rd SCHC TEAM POLAND FIDYTEK TOMASZ-BARAN MARCIN 4:32:27
4th BEASTIE BIKERZ MASTERS WOLFGANG FAβBENDER-THOMAS WIMMER 4:37:45
5th FEELS GOOD LIKE A MTF FRAILE LUIS-AMMORICH JULIAN 4:42:42
6th HEROES & ZEROS TSOULOUHAS GEORGE-DUDEK BO 4:45:10
7th PRO TENER NOVIKOVA ANNA-ZAMOTIN OLEG 4:57:21
11th KATUSHA FANS KAZANIAK BARABONKOV ANDREY-ZHEKO STOYCHEV 5:16:54
10th FLATT OUT ZOTOS MICHEAL-TAMPAROPOULOS ARISTOTELIS 5:19:14
12th VITA4YOU.GR SAMOLADAS ANTONIS-FRAGKOYLIS GIORGOS 5:19:23
13th BEASTIE BIKERZ ROOKIES KAISER THOMAS-REINDL BERND 5:21:25
9th LYON MOUNTAIN TRAIL CLAUDE BOUBIDI-ROBIN DEVIRAUX 5:35:50
17th LYON MOUNTAIN TRAIL XAVIER ROLLAND 5:36:03
15th KASTRINI KOURSARI KALEBUBAS MICHEAL-KOTOPOULOS THODORIS 5:43:47
16th O.P.O.P. 1 KOUTSOGIANNIS THANASIS-KARAPAS TASOS 5:44:52
8th BEASTIE BIKERZ VETERANS HILTSCHER WOLFGANG-MARX THOMAS 6:01:32
14th 127 YEARS FROM HAMBURG RUDIGER WESSKAM-RUDIGER ROHDE 6:44:22


UCI 4DAYS NORTH
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st GREEK NATIONAL TEAM ILIAS PERIKLIS-ANTONIADIS DIMITRIOS 4:29:18
2nd GREEK NATIONAL TEAM MOLLA AMET ALIOGLOU CHAROUN-TSORTOUKTSIDIS ILIAS 4:30:56
       
       
OPEN 4DAYS NORTH
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAMES TIME
1st NO LIFERS KALABALIKIS DIMITRIOS-MICHAILIDIS IOANNIS 4:50:47
2nd ACTION BIKE CLUB VOUDOURIS EURIPIDES-ZOUMPOYLIS VASSILIS 5:06:59
3rd GATSOULIS - ORBEA DIMOPOULOS THOMAS-KARAMETOS DIMITRIOS 5:18:11
4th HALKISAD DAGOPOULOS PANAGIOTIS-DUSAN TURKULOV 5:37:44
5th ATAIRIASTOI LYTRAS STATHIS-MANIS ILIAS 6:28:47
6th OUTDOOR SYNDICATE KATSOUPIS MANOLIS 6:43:55


9 Days Bike Odyssey Overall Results
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAME TIME
1st AVRA SuvatzoglouGrigoris / KourmpetisAnestis 09:42:54
2nd bikeboard.at René Reidinger / Christian Meyer 10:22:21
3rd SCHC TEAM POLAND Fidytek Tomasz / Baran Marcin 10:30:55
4th Beastie Bikerz Masters Wolfgang Faßbender / Thomas Wimmer 11:08:04
5th Feels good like a MTF Fraile Luis / Amorrich Julian 11:24:14
6th Pro Trener Novikova Anna / Zamotin Oleg 11:30:11
7th Heroes &Zeros Tsoulouhas George / Dudek Bo 11:33:39
8th Beastie Bikerz Rookies Kaiser Thomas / Reindl Bernd 12:24:10
9th Flatt out Zotos Michael / TamparopoulosAristotelis 12:25:29
10th Katusha Fans Kazanlak Romanov Andrey / ZhekoStoychev 12:25:54
11th Vita4you.gr SamoladasAntonis / Fragkoulis George 12:30:48
12th LYON MOUNTAIN TRAIL CLAUDE BOUBIDI / ROBIN DERIVAUX 12:30:51
13th Beastie Bikerz Veterans Hiltscher Wolfgang / Marx Thomas 12:54:37
14th 127 years from Hamburg RüdigerWeskamm / Rüdiger Rohde 15:32:28
15th KastriniKoursari KalebubasMicheal / KotopoulosThodoris 15:33:20
16th O.P.O.P. 1 KOUTSOGIANNIS ATHANASIOS / KARAPAS ANSTASIOS 16:28:35
17th LYON MOUNTAIN TRAIL XAVIER ROLLAND 17:52:22


UCI 4 Days North Bike Odyssey Overall Results
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAME TIME
GREEK NATIONAL TEAM ILIAS PERIKLIS / ANTONIADIS DIMITRIOS 10:05:35
GREEK NATIONAL TEAM MOLLA AMET ALI OGLOU CHAROUN / TSORTOUKTSIDIS ILIAS 10:31:36
       
       
OPEN 4DAYS NORTH OVERALL RESULTS
PLACE TEAM NAME ATHLETES NAME TIME
No lifers KalabalikisDimitris / MichailidisIoannis 11:37:48
ACTION BIKE CLUB-SIS Voudouris Euripides / ZoumpoulisVassilis 11:56:27
Halkisad PanagiotisDagopoulos / DusanTurkulov 12:46:12
Gatsoulis-Orbea Dimopoulos Thomas / KarametosDimitrios 12:50:35
Atairiastoi LytrasStathis / Manis Elias 14:26:54
Outdoor Syndicate KatsoupisManolis 15:22:56

Media


ΣΧΟΛΙΑ ΧΡΗΣΤΩΝ